8 stycznia, 2024

Szef psychopata nie odpuści. „Wie, gdzie uderzyć, aby bolało” (Newsweek)

Każdy człowiek – w tym szef – nawet nieświadomie testuje w relacji to, na jak wiele może sobie w niej pozwolić. Jeśli więc ktoś nie zareaguje na jakieś przekraczanie jego granic, to ten, kto je raz przekroczył, zapewne przekroczy je ponownie. O tym, czy pracownicy zawsze są na straconej pozycji w starciu z toksycznym szefem i czy można zmieniać coś w tej relacji – mówi psycholożka, coach i trenerka biznesu Iwona Firmanty.

Iwona Firmanty: Każdego może zaskoczyć i zamrozić agresywne zachowanie przełożonego, zwłaszcza kiedy pierwszy raz w pracy zostaje się przez kogoś w ten sposób potraktowanym. Nie ma więc co się dziwić, że możemy nie zareagować właściwie od razu. By podjąć decyzję, jak się zachować, potrzebujemy czasu na analizę sytuacji. Zaatakowani przeżywamy stres, a więc nie reagujemy racjonalnie, lecz emocjonalnie. W stresie włącza się ta część naszego mózgu, która odpowiada za reakcje obronne: walkę, ucieczkę lub zamrożenie. Jaka reakcja automatycznie nam się włączy, zależy od tego, jak na podobne sytuacje reagowaliśmy w dzieciństwie. Jeśli ktoś jako dziecko miał toksycznych opiekunów, zapewne zareaguje na agresję szefa podobnie, jak reagował w przeszłości na zachowania agresywne swoich rodziców, dziadków czy nauczycieli.

Link do pełnego artykułu, który pojawił się w Newsweek

Może mogę Cię w czym wesprzeć?

Znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Iwona Firmanty

Iwona Firmanty

PSYCHOLOG, SOCJOLOG, TRENER, COACH ICC. WŁAŚCICIELKA FIRMY SZKOLENIOWEJ HUMAN SKILLS ORAZ PROJEKTU SUKCES KOBIETY BIZNESU

Zostaw Komentarz

Przeczytaj również: