4 października, 2024

Dlaczego dałaś się ponieść emocjom?

Czyli co najczęściej nas wyprowadza z równowagi:

„Jej ton doprowadza mnie do szewskiej pasji”

Jeżeli poczułaś się urażona stylem komunikacji drugiej osoby, to miej świadomość, że są to twoje emocje i ty za nie odpowiadasz. Faktem jednak jest, że ktoś ci je włączył. Informacja dla ciebie jest więc następująca: mam do czynienia z osobą, która wie, gdzie jest mój emocjonalny przycisk. Jak już się trochę uspokoisz, postaraj się wrócić do sprawy, ale w komfortowych, również dla drugiej strony, warunkach. Przywołaj fragment z dyskusji, który cię zirytował, na zasadzie: „W tamtej sytuacji zwróciłaś się do mnie w taki i taki sposób i ja odebrałam to tak i tak…”. Zweryfikuj z drugą osobą, czy dobrze odebrałaś jej ton.

Może być tak, że przyjmujesz pewne rzeczy bardziej intensywnie niż powinnaś. Jeśli upewnisz się u swojego rozmówcy, że miał dobre intencje, wyznacz granice na przyszłość – pokaż chęć dalszej współpracy, daj znać, że go lubisz i szanujesz, ale jednocześnie zasygnalizuj, na jakie zachowania się nie zgadzasz.

„Po prostu go nie trawię”

Czasami bywa tak, że ktoś denerwuje nas całą swoją osobą – i nie musi nawet za dużo mówić czy robić, a my na sam jego widok czujemy irytację. Co wtedy robić? Po pierwsze, przeprowadź rozmowę z samą sobą. Zastanów się, skąd w tobie takie odczucia. Może ta osoba wskazuje ci jakiś twój deficyt lub piętę achillesową i spotkałaś ją po to, żeby się czegoś od niej dowiedzieć o sobie? A może po prostu masz dosyć ludzi o podobnej konstrukcji psychicznej, bo w swoim życiu przerobiłaś już kilka podobnych przypadków i kosztowało cię to wiele nerwów? Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy jesteś gotowa przepracować ten problem ze sobą, czy też bardziej sensowne będzie dla ciebie wycofanie się z sytuacji.

„Za każdym razem doprowadza mnie do furii”

Znajdź własny sposób na rozładowywanie emocji. Raz w tygodniu (przed weekendem) lub raz dziennie (przed wyjściem z pracy) zrób sobie rytuał oczyszczania. Pójdź np. do łazienki i napisz na kartce wszystko to, co o myślisz o danej osobie, a nie możesz jej powiedzieć, a następnie spuść to z wodą. Możesz też rozładowywać swój pakiet emocjonalny poprzez aktywność sportową – np. kick boxing, bieganie, rower. Grunt, żebyś znalazła własny sposób na pozbycie się napięcia. Staniesz się wtedy mniej responsywna na emocje innych osób, a przez to szukający zaczepki rozmówca straci zwrot z inwestycji.

https://zwierciadlo.pl/psychologia/190626,1,dlaczego-dalas-sie-poniesc-emocjom.read

Artykuł ukazał się na stronie zwierciadło. Rozmowę przeprowadziła Aleksandra Strójwąs.

Może mogę Cię w czym wesprzeć?

Znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Iwona Firmanty

Iwona Firmanty

PSYCHOLOG, SOCJOLOG, TRENER, COACH ICC. WŁAŚCICIELKA FIRMY SZKOLENIOWEJ HUMAN SKILLS ORAZ PROJEKTU SUKCES KOBIETY BIZNESU

Zostaw Komentarz

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin

Ostatnie Wpisy

Social Media

Przeczytaj również:

Iwona Firmanty

Randki mają sens!

Poznaj, jaką wartość mają randki i z czego to wynika, a także dowiedz się, czy i jak mogą prowadzić do głębszych relacji.

czytaj dalej »