16 maja, 2021

Jak odnosić swoje sukcesy?

Przez lata zdobywałam wiedzę na studiach, kursach, szkoleniach czy w codziennej pracy. Wiedza ta umacnia mnie w przekonaniu, że każdy z nas różnie buduje swoje życie. To, co według mnie jest jedną z najważniejszych rzeczy w pracy z klientem, to uświadomienie mu, że każdy z nas powinien stworzyć swoją osobistą definicję sukcesu. Tylko my jesteśmy za to odpowiedzialni.

Większość moich klientów, to osoby, które mniej czy bardziej świadomie, zapragnęły osiągnąć w życiu sukces …tylko że niezgodnie ze swoją definicją. To, że pojawiały się u mnie na sesji, to już był ich wielki krok w kierunku zadbania o swoje sprawy.

Jak odnosić swoje sukcesy?

 

„Nie zawsze ci, którzy są najmądrzejsi na początku, okazują się mądrzejsi na końcu.”

Alfred Binet

  1. To co najważniejsze – sukces to nie jest kwestia wrodzonego talentu, wysokiego IQ czy szczęścia. To przekonanie, że możesz go osiągnąć.
  2. Sukces zależy od naszego wewnętrznego zaangażowania.  To czy osiągniesz sukces, nie jest definiowane tylko i aż przez Twoje zdolności, ale przede wszystkim przez to, co i jak robisz, aby je zrealizować.
  3. Jeżeli będziesz nosił się z przekonaniem, że nie umiesz i Twoje sprawy nie będą układać się lepiej, to tak właśnie będzie. Często słyszymy to od innych i traktujemy jako pusty frazes, a tak naprawdę jest to zjawisko opisywane w psychologii jako samospełniająca się przepowiednia. Polecam Ci poczytać i zapoznać się z tym zjawiskiem.
  4. Dużą rolę pełnią zasłyszane na Twój temat opinie. Pamiętaj, że od Ciebie zależy czy będziesz pozwalał trwać tym działającym na Twoją niekorzyść czy zajmiesz się budowaniem nowych – tych, które będą Tobie służyć. Nie pozwalaj, aby opinie i decyzje w Twoim życiu pochodziły z zewnątrz, czyli od innych osób. Przesiewaj docierające do Ciebie informacje i miej ostatnie zdanie. Wzmacniaj w sobie poczucie sprawczości.
  5.  Przyjrzyj się swojemu otoczeniu. Staraj się spędzać jak najwięcej czasu z ludźmi, którzy będą Cię motywowali do rozwoju a nie podtrzymywali w Twoich aktualnych przekonaniach na Twój temat.
  6. Polub konstruktywną krytykę – traktuj ją jako trigger do rozwoju i pozytywnych zmian dla siebie samego. Nie spoczywaj na laurach.
  7. Twój potencjał jest nieznany. Nie jesteś ukończonym dziełem! 🙂

Opowiem Ci teraz o ciekawym badaniu Carol Dweck, autorki książki  „Nowa psychologia sukcesu” oraz profesor psychologii na Standford University. Sprawdzała w nim, jak przekonania o tym, czym jest inteligencja, wpływają na zachowanie. Swoje badania przeprowadziła z udziałem 400 uczniów, których podzieliła na dwie grupy.  Jednych zapewniano o ich mądrości, drugich dopingowano za wysiłek wkładany w naukę. Dano im dwa zadania: jedno proste, ale mało rozwijające, drugie trudniejsze, z którego mogli się sporo nauczyć, ale mogli też popełnić więcej błędów. Większość grupy chwalonej za mądrość wybrało pierwsze zadania, a 90% chwalonych za wysiłek, zdecydowało się rozwiązać drugie – trudniejsze.

Jaki z tego morał?

  • Chwal siebie i innych nie tylko za inteligencję, ale też za aktywność, czyli np. naukę, za wytrwałość, za umiejętność skupienia się, za dobieranie właściwych metod – za postawę proaktywną. To buduje przekonanie o ciągłym rozwoju zakończonym sukcesem/nagrodą.
  • Unikaj chwalenia siebie i innych (szczególnie dzieci) za mądrość, utalentowanie, bystry umysł itp. – to są bardzo miłe i dobre słowa, ale budują przekonanie o braku konieczności dalszego działania. To co ważne – przede wszystkim mogą spowodować uwrażliwienie na swój temat.

Czy wiesz, że Karol Darwin i Lew Tołstoj w dzieciństwie byli określani raczej jako przeciętni uczniowie? Einstein podczas naukowych poszukiwań, jeżeli okazywało się, że popełnił błąd, zamiast się załamywać, to się cieszył. Dlaczego? Bo już wiedział, że powinien szukać rozwiązania gdzieś indziej.

Wytrwałość i upodobanie do aktywnego reagowania na świat (nastawienie na działanie) – to one sprawiają, że człowiek potrafi sobie poradzić w trudnych chwilach a co dopiero, gdy uprze się osiągnąć swój sukces.

Czyli jaki morał? Chcesz w życiu osiągnąć sukces? 

  1. Najpierw zdefiniuj, czym będzie dla Ciebie sukces.
  2. Następnie, zweryfikuj swoje otoczenie.
  3. Zredefiniuj przekonania na temat swoich umiejętności i możliwości. Nie wiesz jak? Chętnie wesprę Cię swoją wiedzą i doświadczeniem w trakcie sesji coachingowych. Poniżej znajdziesz mozliwość kontaktu.

Pozdrawiam,
Iwona Firmanty
Trener, Coach, Socjolog, Psycholog

Może mogę Cię w czym wesprzeć?

Znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Iwona Firmanty

Iwona Firmanty

PSYCHOLOG, SOCJOLOG, TRENER, COACH ICC. WŁAŚCICIELKA FIRMY SZKOLENIOWEJ HUMAN SKILLS ORAZ PROJEKTU SUKCES KOBIETY BIZNESU

Zostaw Komentarz

Przeczytaj również: