18 marca, 2020

Jak pracować zdalnie gdy w domu są dzieci?

Jak pracować zdalnie gdy w domu są dzieci?

Przed pracą

 1. Ustal tak szybko, jak jest to możliwe standardy pracy zdalnej.a Jeżeli tego nie zrobisz, to zrobi to Twoje dziecko czy też reszta domowników. 
 2. Zweryfikuj z Twoimi domownikami pojęcie pracy zdalnej. Zadbaj o to by wiedzieli, że to jest Twój czas pracy, za który otrzymasz wynagrodzenie. Dopytaj jak oni rozumieją pracę zdalną. Dla niektórych może ona być interpretowana jako czas, gdy jesteś w domu i np. mogą oczekiwać od Ciebie zachowań takich, które są bardziej adekwatne w dni wolne od pracy. Raczej niekoniecznie będziesz mogła np. przygotować dla rodziny obiad bo po prostu jesteś w pracy. Twój przełożony czy też Twoi koledzy z zespołu mogą potrzebować Twojej bieżącej  obecności przy komputerze.
 3. Zweryfikuj możliwości wsparcia w opiece na dzieckiem. Omów z domownikami i bliższą rodziną jakie są możliwości ich wsparcia. Koniecznie zweryfikuj kto i jak może współuczestniczyć w opiece nad dzieckiem, przy zachowaniu dbałości o Wasze zdrowie.
 4. Ustal z najbliższym otoczeniem podział zadań związany z opieką nad dzieckiem/dziećmi pozostającymi w domu.
 5. Omów z najbliższym otoczeniem jak może wyglądać najbliższy czas i kto czego dla siebie potrzebuje. Praca zdalna w otoczeniu domowym, w którym są zarzewia jakiś konfliktów, może nie być tak efektywna. Postarajcie się temu przeciwdziałać. Brak jasnej komunikacji może potem spowodować osobiste reperkusje, bo coś się komuś wydawało na tyle oczywiste, że nie powiedział tego na głos. 
 6. Ustal z przełożonym zasady pracy zdalnej. Zdefiniuj w jakiej formie on oczekuje od Ciebie meldowania o rozpoczęciu pracy, raportowania o statusie wykonywanych zadań. Zweryfikuj czy są określone godziny w których będziecie mieli np. spotkania on-line czyli będziesz musiała być bezwzględnie przy komputerze.
 7. Ustal agendę godzinową pracy. Gdy już wiesz od przełożonego w jakich konkretnie godzinach będzie oczekiwał do Ciebie ustalonej aktywności, zaplanuj przerwy. Te przerwy są Ci potrzebne dla Twojego osobistego bhp. Zadbaj o przerwy na krótką aktywność fizyczną, na napicie się czegoś ciepłego czy też obiad. O przerwie na obiad poinformuj przełożonego aby też znał Twój „rozkład dnia”. Im większe Twój przełożony będzie miał poczucie bezpieczeństwa wynikające z Twojej bieżącej komunikacji z nim, tym szybciej będzie miał poczucie Twojej odpowiedzialności za podjęte za Ciebie zadania w tej nowej być może dla Was formie pracy.
 8. Przestaw najbliższym Twoją agendę dnia. Określ czas  w którym też podejdziesz do nich by ich wyściskać, wycałować czy też chwilę porozmawiać. Bycie rodzicem to Twoja największa odpowiedzialność. Dziecko widząc się w domu, będzie miało ochotę mieć z Tobą kontakt.  Wyjaśnij mu, że w takich i takich godzinach „zbawiasz świat” niczym bohaterka jego kreskówki. Nie krzycz na dziecko jak wpadnie na pomysł aby w najmniej odpowiednim dla Ciebie momencie pokazać Ci jaki obrazek dla Ciebie namalowało. Koniecznie je za to ucałuj a w przewidzianej przerwie wychwal i umieść dzieło w widocznym dla Ciebie/niego miejscu. 
 9. Przeprowadź rozmowę z dzieckiem – w zależności od jego wieku, na tyle ile to jest możliwe, by rozumiało z czego wynika Twoja praca zdalna i jakie są jej zasady.
 10. Przygotuj agendę dnia dla dziecka. Dziecko potrzebuje zasad. W zależności od wieku dziecka, zweryfikuj jak może ono mieć zajęty czas mając swoje obowiązki i przyjemności na czas Waszego wspólnego pobytu w domu. Wyszukaj z domownikami i dzieckiem jakie aktywności możecie zaplanować – od gier, po programy dla dzieci i wszelkie możliwe kreatywne zabawy.
 11. Sprawdź czy masz sprzęt, który pozwoli Ci płynnie pracować – komputer, oprogramowania, internet,  słuchawki, scaner itp.

W czasie pracy

 1. Przypomnij najbliższym agendę dnia. Powieś ją na drzwiach  pomieszczenia w jakim pracujesz lub na lodówce. Pozwól by dziecko namalowało na niej jakieś obrazek – nie musi być tak poważnie przecież.
 2. Przygotuj miejsce pracy. Jeżeli masz taką możliwość, to zadbaj o swój kąt do pracy. Jeżeli masz większe mieszkanie czy też dom, to zadbaj o to, abyś mogła w razie potrzeby zamknąć drzwi. Jeżeli nie możesz sobie na to pozwolić, bo albo masz małe mieszkanie albo musisz mieć dziecko na oku, to zadbaj o to, aby jak najmniej przedmiotów odwracało Twoją uważność od spraw jakim masz się zajmować. Jeżeli będziesz pracowała zdalnie z wykorzystaniem narzędzi on line np. Microsoft Teams skorzystaj z opcji rozmazywania tła. Po co inni mają widzieć co się dzieje za Twoimi plecami.
 3. Pracując zdalnie zadbaj o swój wygląd. Praca w piżamie czy też rozciągniętym dresie, może być na początku spełnieniem kobiecych marzeń o zaoszczędzeniu czasu na makijaż, mycia włosów czy przebrania się w bardziej schludny strój. Dobrze wiesz, że w naszym kobiecym świecie, to jak wyglądamy, może mieć wpływ na nasze samopoczucie. Nasze samopoczucie może mieć wpływ na naszą efektywność oraz większą np. responsywność na zaczepki ze strony otoczenia.
 4. Zweryfikuj czy będą Ci potrzebne słuchawki aby odciąć się od tego co się dzieje w domu. A może (o ile to będzie bezpieczne) warto dać je dziecku na czas oglądania przez niego telewizji/bajki?
 5. Przygotuj się psychicznie na dziecięce negocjacje. Cóż to znaczy? Z racji tego, że to rodzice dziecku pokazują zasady co można i czego nie można, to musisz liczyć się z tym, że Twoje dziecko właśnie teraz będzie chciało Ci pokazać swój charakter. Łatwiej wychowuje się grzeczne dzieci ale to one w przyszłości mogą (nie muszą) mieć problem z asertywnością i dbaniem o swoje potrzeby.  Trudne w wychowaniu dzieci wymagają większej energii ale one w przyszłości jako dorosłe osoby, być może będą dzięki temu, co ćwiczą na Tobie, lepiej negocjować warunki np. swojego zatrudnienia. Jeżeli Twoje dziecko będzie dążyło do zwrócenia uwagi na siebie poprzez niegrzeczne zachowania, to nie daj się sprowokować. Ono będzie z Tobą negocjować to co dla niego jest najcenniejsze – Twoją uważność na nie.  Jak zacznie krzyczeć itp. to zadbaj oczywiście o jego bezpieczeństwo w domu, jednak na pewne zachowania nie reaguj. Może wpaść w płacz czy też spazmy. Dopiero kiedy dziecko się uspokoi, a Ty zakończysz pracę, omów z nim co to było. Daj mu to co dla dziecka jest najcenniejsze – Twoją uważność, zapewnienie o bezwarunkowej miłości oraz odnieś się do jego zachowań – co pochwalasz a co nie.
 6. Buduj markę profesjonalistki. Na rozpoczęcie i zakończenie dnia pracy, prześlij przełożonemu informacje o statusach spraw jakimi się zajmujesz. Czy to będzie w formie maila, informacji za pośrednictwem aplikacji wspierającej pracę zdalną czy też po prostu krótkiej rozmowy telefonicznej, to już zależy od Twoich ustaleń z szefem. Wykorzystaj ten czas pracy zdalnej do budowania własnej marki osobistej partnera biznesowego. 

Po pracy

 1. Zadbaj o swoją cierpliwość. Praca zdalna w domu, w którym są dzieci i inni domownicy w podobnej sytuacji, może powodować, że będziesz się szybciej denerwować rozrzuconymi klockami, setny raz słyszaną tą samo muzyczką z bajki, okrzykami znudzonego dziecka itp. Wiesz jak jest, kiedy masz dzieci 😊 Przy pracy zdalnej i aktualnym ograniczeniu możliwości spędzania wolnego czasu poza domem, dbanie o Twój osobisty relaks jest ważne.  Pomyśl o dłuższej kąpieli, kiedy już dzieci pójdą spać. Wyjdź na chwilę na spacer jak dziecko będzie pod opieką Twoje bliskiej osoby. Zadbaj o swoją psychikę aby nie zwariować.
 2. Nigdy nie krytykuj dziecka. Możesz krytykować jego zachowania, bo zachowania można zmienić. Buduj w dziecku jego poczucie wartości. Pracując w domu możesz też zauważyć więcej rzeczy, które Ci np. nie pasują w pokoju czy też przestrzeni dziecka. Każdy z nas potrzebuje dla siebie kilku metrów aby móc na nich zadbać o siebie, odpocząć lub schować się przed całym światem. Jeżeli Twoje dziecko nie ma takiej przestrzeni, to koniecznie mu takie stwórz. Gdy nie ma swojego pokoju, to zadbaj o zasłonkę, parawan itp. tam gdzie ma swoje rzeczy. Jak ma tam nieporządek to nigdy nie mów dziecku, że jest bałaganiarzem. To jest jego teren. Z biegiem czasu zacznie tam układać, jak mu pokażesz na częściach wspólnych w domu jak to się robi. Jeśli chcesz by dziecko zaczęło sprzątać, to będziesz miała lepszy efekt, chwaląc za pierwsze objawy sprzątania niż krytykując. 
 3. Ustal nagrody i osobiste motywatory – Twoje i Twojego otoczenia.  Lubimy być chwaleni i nagradzani. Ustal z dzieckiem i Twoim otoczeniem, co dobrego dla nich się wydarzy jak skończysz pracę danego dnia.
 4. Ustal kary za złamanie ustaleń. Te kary absolutnie nie mają mieć znamion kar negatywnych. Zanim Twoje najbliższe otoczenie przyzwyczai się do nowych okoliczności, z pewnością wizja Twoje pracy zdalnej w domu z dzieckiem, nie ułoży się po Twojej myśli. Nie ma nic gorszego, niż obrażanie się, zakaz oglądania telewizji czy też grania na tablecie.  W zależności od wieku dziecka ustal z nim pewne czynności jakie będzie zobligowany wykonać.

Powyższa lista nie wyczerpuje tematu.

Może być dobrym uniwersalnym wstępem do wprowadzenia w domu standardów pracy zdalnej – szczególnie wtedy, kiedy są w tym samym czasie w domu dzieci.

Każda przypadek pracy zdalnej i relacji panujących w domu powinien być traktowany indywidualnie. 

Więcej informacji pozyskasz podczas indywidualnej sesji.

Pozdrawiam, Iwona Firmanty

Psycholog, Coach ICC, Socjolog, Trener biznesu

Właścicielka firmy szkoleniowej Human Skills

Założycielka projektu Sukces Kobiety Biznesu

Może mogę Cię w czym wesprzeć?

Znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Iwona Firmanty

Iwona Firmanty

PSYCHOLOG, SOCJOLOG, TRENER, COACH ICC. WŁAŚCICIELKA FIRMY SZKOLENIOWEJ HUMAN SKILLS ORAZ PROJEKTU SUKCES KOBIETY BIZNESU

Zostaw Komentarz

Przeczytaj również:

jak delegować zadania
Iwona Firmanty

Jak delegować zadania?

Nie wszyscy menedżerowie wiedzą jak delegować zadania swoim pracownikom. Bywa, że działają zbyt chaotycznie i bez właściwych założeń. Delegowanie zadań i odpowiedzialności jest jednym z

czytaj dalej »
Iwona Firmanty

Jak odnosić swoje sukcesy?

Poznaj wskazówki do tego jak odnosić sukcesy, wzmacniaj swój potencjał. Przeczytaj o wynikach ciekawego badania psychologicznego nad tym, jak przekonania o tym, czym jest inteligencja, wpływają na zachowanie.

czytaj dalej »
Iwona Firmanty

Wartość feedback i ważność feedforward

Feedforward skupia się na przyszłości. Marshall Goldsmith, w swojej książce „What Got You Here Won’t Get You There”, przekonuje, że to właśnie feedforward powinien być głównym narzędziem w naszej praktyce życia zawodowego i osobistego, gdyż wzmacnia myślenie przyczynowo – skutkowe.

czytaj dalej »