30 stycznia, 2020

Asertywność. Jak ją odróżnić od agresji, bierności i manipulacji?


Asertywność oznacza stanowcze, pewne siebie, mocne wyrażenie swoich potrzeb – w tym określenia Twoich praw.

To Ty masz wierzyć w siebie i dążyć do dbania o swój dobrostan. Nikt inny lepiej za Ciebie tego nie zrobi.

Asertywność to subtelne balansowanie pomiędzy obroną własnych granic, a byciem zdrowym egoistą.

Jak masz wątpliwość czy Twoje zachowanie było asertywne, to sprawdź czy zwiększył się Twój szacunek do siebie.

Asertywność nie polega na samym mówieniu “nie” bo wtedy możesz zachować się bardziej biernie-agresywnie, niż asertywnie.

Asertywność też nie polega na mówieniu “nie” i zawiłym tłumaczeniu dlaczego “nie”. Jak do tego dodasz bardziej uległy ton wypowiedzi to i tak będzie to przez otoczenie zinterpretowane jako zachowanie uległe. Jak zaczniesz podnosić głoś, machać rękoma, zaciskać pięści to raczej będzie już zachowanie agresywne.

To w jaki sposób mówisz, jaką przybierasz mowę ciała, ton głosu i dobierasz wyrazy, jest bardzo ważne w ocenie Twojego poziomu asertywności. Więcej o asertywnej mowie ciała dowiesz sie na naszym szkoleniu otwartym ASERTYWNOŚĆ W BIZNESIE Jak właściwe rozumieć asertywność, bierność, agresywość oraz realizować swoje potrzeby, radząc sobie z manipulacjami otoczenia.

Czym się różnią poszczególne zachowania:

ASERTYWNOŚĆ – Wszyscy są ważni. Ja jestem ważny i inni też są ważni. Ja mam swoje potrzeby i oni mają swoje potrzeby. Ja zadbam o swoje potrzeby mając na uwadze innych potrzeby. Innych potrzeby nie będą ważniejsze od moich. Dążę do zdrowego kompromisu.
Przykład zachowań: Jak mam się podzielić z kimś kanapką i ten ktoś nie umiera z głodu, ale mnie prosi o kawałek, to podzielę się, jednak większy kawałek zostawię sobie. Jeśli nie jadł od kilku dni, oddam całość i pomyślę jak mogę pomóc (nie wyręczyć).

ULEGŁOŚĆ – Inni są bardziej wartościowi, bardziej ważni niż ja. Muszę się liczyć z innymi.
Przykład zachowań: Zrobię im kanapki, mimo tego, że o to mnie nie prosili. Może dzięki temu mnie zaakceptują. Tym razem dodam do kanapek masło truflowe, bo to ostatnie im nie smakowało. Może mnie docenią. A może jeszcze dokupię coś, by im bardzej smakowało. Nie rozumiem czemu mnie nie doceniają.

MANIPULACJA – Ważny jestem ja a inni myślą, że są ważniejsi. Dam im to aby zrealizować swoje cele. Będę miał nad nimi wpływ.
Przykład zachowań: Załatwię im kilka kanapek. Poczekam aż będą głodni. Opowiem im jak fantastycznie one smakują. Przestawię im wizję, że te kanapki odmładzają, dodają turbo energii. Dam im je dopiero wtedy, kiedy już będą mnie ładnie o nie prosić. Wtedy ja ich poproszę w zamian o coś dla mnie cennego. Już wiem kogo o co poproszę i kto mi się do czego przyda.

AGRESYWNOŚĆ – Tylko ja jestem ważny a inni muszą się dopasować.
Przykład zachowań: Nie dam nikomu moich kanapek. Niech padną z głodu. Nie będę się dzielić. Dosyć. Całe życie się czymś dzieliłem. Nie dam im i koniec. Prędzej wyrzucę te kanapki, niż dam komuś kto jest głodny. Drażnią mnie. Pokrzyczę na nich, aby nie podchodzili do mnie. A jeszcze któryś zobaczy, że wcale nie jest mi dobrze z tą agresywnością i potrzebuje od innych akceptacji. Przecież to nie moja wina, że krzyczę. To ich wina, że się boją mnie. No w końcu może ktoś mi okaże szacunek.

A jak Ty byś się zachował?

Niebawem kolejny wpis. Zapraszamy 🙂

Więcej informacji na temat asertywności dowiesz się na szkoleniu: SZKOLENIE ASERTYWNOŚĆ W BIZNESIE jak właściwe rozumieć asertywność, bierność, agresywność oraz realizować swoje potrzeby radząc sobie z manipulacjami otoczenia

Zapraszam do kontaktu, Iwona Firmanty

Psycholog, Socjolog, Coach ICC, Trener biznesu

Właścicielka firmy szkoleniowej Human Skills

Założycielka projektu Sukces Kobiety Biznesu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Iwona Firmanty

Iwona Firmanty

PSYCHOLOG, SOCJOLOG, TRENER, COACH ICC. WŁAŚCICIELKA FIRMY SZKOLENIOWEJ HUMAN SKILLS ORAZ PROJEKTU SUKCES KOBIETY BIZNESU

Zostaw Komentarz

Przeczytaj również:

Iwona Firmanty

Poznaj feedforward

Feedforward skupia się na przyszłości. Marshall Goldsmith, w swojej książce „What Got You Here Won’t Get You There”, przekonuje, że to właśnie feedforward powinien być głównym narzędziem w naszej praktyce życia zawodowego i osobistego, gdyż wzmacnia myślenie przyczynowo – skutkowe.

czytaj dalej »