13 lutego, 2020

5 sposobów łagodzenia stresu

Zablokowane emocje są źródłem rożnych dolegliwości. Działają niczym trucizna, która wpływa na Twoje zdrowie. Zmęczenie, ból głowy, skłonność do przeziębień, bóle kręgosłupa, sztywność karku, wysypki, wypadające włosy to tylko niektóre z łagodnych skutków nagromadzonych zabójczych emocji.

Gdy jesteś w ciągłym napięciu, masz prawo czuć się źle. W takiej sytuacji należy jednak zaopiekować się sobą i zadbać o swoje samopoczucie. Jednym ze zdrowych metod obniżenia hormonów stresu we krwi są:

1.Ruch – wysiłek fizyczny wytwarza więcej endorfin, które działają jako substancje przeciwbólowe i przyniosą Ci ulgę.

W pracy możesz: pochodzić po klace schodowej; pobiegać po schodach; poskakać w toalecie; przejść się na chwilę do sklepu, przenieść jakieś dokumenty do innego działu, zgnieść stare gazety, pognieść piłeczkę antystresową. Rozejrzy się po Twoi otoczeniu – z pewnością znajdziesz inspiracje. Jeżeli na co dzień towarzyszy Ci mocny stres, to koniecznie dzień zaczynaj lub kończ uprawianiem jakiegoś sportu. Nawet 30 minut już poprawi stan Twojego zdrowia.

2. Świadome oddychanie – obniża poziom adrenaliny. Odejdź od biura, wyjdź na dwór lub udaj się do najbardziej spokojnego zakątka w firmie. Weź głęboki wdech nosem, zatrzymaj powietrze w płucach na 3 sekundy i powoli wypuszczaj ustami. Dodaj do tego wizualizację, że wraz z wydychanym powietrzem, wypuszczasz z ciała i myśl całą negatywną energię.

3.Krzycz by rozładować napięcie. Oczywiście w bezpiecznym dla Ciebie miejscu – Twój samochód, oddalona część biura, klatka schodowa itp. Jeden mocniejszy krzyk może przynieść Ci ulgę.

4.Płacz – zbyt często interpretujemy jako słabość, tymczasem przynosi poczucie ulgi, rozluźnia mięśnie twarzy. Jeżeli Twój płacz przejdzie w głęboki, taki prosto z brzucha, to tym szybciej rozluźnisz spiętą w wyniku stresu przeponę. Nie zachęcam Cię oczywiście do płaczu na forum, ale w bezpiecznym dla Ciebie miejscu.

5. Zaufana osoba – gdy jesteś wśród bliskich osób, Twój mózg zaczyna produkować więcej endorfin (Twojej osobistej szczepionki szczęścia). Inna osoba pozwala też spojrzeć na Twoje sprawy z innej perspektywy. Nie bądź sam ze swoim stresem. Rozmawiaj szczerze o tym co się dzieje. Jeżeli tego nie zrobisz, to albo nagromadzisz w sobie spory „śmietnik” emocjonalny albo zaczniesz go uwalniać  najmniej odpowiedni sposób – agresja słowna, agresja fizyczna, zachowania bierno-agresywne (złośliwe) itp.

Więcej informacji pozyskasz na szkoleniu: ZARZĄDZANIE STRESEM W PRACY czyli jak stosować techniki zarządzania stresem i łagodzić jego skutki (link)

 

Pozdrawiam, Iwona Firmanty

Psycholog, Coach ICC, Socjolog, Trener biznesu

Właścicielka firmy szkoleniowej Human Skills

Założycielka projektu Sukces Kobiety Biznesu

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Iwona Firmanty

Iwona Firmanty

PSYCHOLOG, SOCJOLOG, TRENER, COACH ICC. WŁAŚCICIELKA FIRMY SZKOLENIOWEJ HUMAN SKILLS ORAZ PROJEKTU SUKCES KOBIETY BIZNESU

Zostaw Komentarz

Przeczytaj również:

Iwona Firmanty

Poznaj feedforward

Feedforward skupia się na przyszłości. Marshall Goldsmith, w swojej książce „What Got You Here Won’t Get You There”, przekonuje, że to właśnie feedforward powinien być głównym narzędziem w naszej praktyce życia zawodowego i osobistego, gdyż wzmacnia myślenie przyczynowo – skutkowe.

czytaj dalej »